«Відкрити ринок землі не можна чекати» Де поставити кому?

Март 31, 2017
1254 переглядів

У січні 2001 року Верховною Радою України був запроваджений мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення. Діяти цей мораторій мав до прийняття закону про обіг с/г земель чи відповідної норми у Земельному Кодексі.

У тому ж таки 2001 році парламентом був прийнятий Земельний Кодекс, в якому про скасування мораторію не йшлося. Після цього мораторій продовжували ще 8 разів і востаннє у минулому році.

Загалом, питання обігу земель сільськогосподарського призначення є дуже «болючим» і «дражливим», а останнім часом стає більш політизованим та популістичним.

Слід відмітити, що мораторій був введений як вимушений захід, мета якого дати час парламенту прийняти закон, в якому заложити запобіжні механізми, які б не дозволили скуповувати землі за безцінь та наживатися місцевим органам влади. Однак за 16 років цей закон так і не був прийнятий.

Сьогодні зрушити цей «камінь» взявся Міжнародний Валютний Фонд. Вже 10 років МВФ рекомендує Україні запровадити ринок землі, та тільки нещодавно був підписаний меморандум, згідно якого Верховна Рада вже в травні 2017 року має прийняти закон про ринок землі.

На сьогоднішній день в парламенті знаходяться два законопроекти про земельну реформу, один з яких законопроект №5535, в якому закладені основні механізми регулювання відносин, пов’язаних з обігом земельних ділянок с/г призначення.

Крім того, 17 лютого 55 народних депутатів підписали подання до Конституційного Суду України щодо скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення. Якщо Конституційний Суд України розгляне за стандартною процедурою пропозицію народних депутатів, то мораторій можуть скасувати вже восени 2017 року.

Ця подія викликала неоднозначну реакцію серед багатьох політиків, громадських діячів, експертів та аграріїв. Одні вважають, що переведення землі у статус товару за нинішніх умов веде Україну до знищення. Інші – що відміна мораторію стане позитивним сигналом для бізнесу та інвесторів, потрібно тільки належне правове регулювання ринку землі та готовність державних органів.

На чиєму боці істина, звичайно, час покаже. Але що ж ми маємо сьогодні? Що ж відбувалося на ринку землі в останні роки?

Сьогодні ми маємо 27 млн га земель, що знаходяться у приватній власності та майже 7 млн власників. Проте власники землі сьогодні обмежені у своїх правах, позбавлені змоги повноцінно розпоряджатися своєю власністю.

Існування мораторію обумовило формування специфічних відносин в країні, де домінуючу позицію мають агровиробники і де основна форма землекористування – це оренда.

Нині є так званий «тіньовий» або «сірий» ринок землі. Сьогодні існує 4-5 схем, за якими можна придбати землю. Візьмемо, наприклад, той самий «емфітевзис». Робота по цьому договору сьогодні є дуже популярною серед землевласників та інвесторів.

В умовах існування «сірого» ринку землі ціна на неї не є конкурентною. Нині гектар ріллі можна купити , умовно кажучи, за тисячу доларів.

Ще одне негативне явище, про яке останнім часом активно говорять, є зниження родючості ґрунту. Головною причиною цього явища є неефективне господарювання. Переважна більшість землекористувачів не дотримуються сівозмін, адже вирощують переважно технічні культури, які дають швидкі прибутки.

Крім того, зниженню родючості ґрунтів обумовлюють порівняно низькі обсяги внесення мінеральних добрив.

В наш час землекористувачі, що переважно орендують землю, не мають зацікавленості у вкладанні великих інвестицій в неї.

З огляду на всі ці негативні явища стає зрозумілим, що ситуацію потрібно змінювати!

Чому тоді так «пробуксовує» питання зняття мораторію? Мабуть тому, що  існує дуже багато стереотипів, які заважають остаточно прийняти таке рішення. За даними опитування 70 % землевласників сьогодні бажають продовжити дію мораторію і приблизно така ж кількість хотіли б мати право розпоряджатися своєю землею Чому так?

Мабуть тому, що за багато років люди, навчені гірким досвідом, просто перестали довіряти владі. Вони вірять в те, що скасування мораторію призведе до того, що всю землю за безцінь швидко скуплять або великі агрохолдінги, або іноземці.

Крім того  орендарі земельних ділянок побоюються, що скасування мораторію вплине на дійсність їхніх договорів оренди.

За даними декількох опитувань близько 60% респондентів не готові купувати землю після запровадження ринку землі. Крім того, досвід багатьох країн показує, що в перші роки запровадження ринку землі особливого ажіотажу серед потенційних покупців не виникає.

Щоб уникнути всі побоювання, необхідно на законодавчому рівні закріпити декілька положень:

  • заборонити купувати землю іноземцям протягом декількох років;
  • ввести обмеження щодо концентрації земель та на походження капіталу;
  • запровадити механізми продажу земель через відкриті земельні аукціони;
  • запровадити механізми державного регулювання ринку землі.

Головне, що запровадження ринку земель сільськогосподарського призначення повинно проводитися поступово в декілька етапів.

Мрія українця – мати свою землю та розпоряджатися нею. Ми маємо одну з найкращих земель у світі і, якщо нині вона так мало ціниться,  мабуть, ми щось робимо не правильно!