Рижій – найперспективніша олійна культура.

Май 31, 2016
1155 переглядів

За даними харківських вчених однією з найперспективніших капустяних олійних культур є рижій, олію якого можна використовувати як на технічні, так і на харчові цілі.Рижій — однорічна рослина родини хрестоцвітих. Стебло 30—100 см заввишки, квітки мають характерне жовте забарвлення. В Україні існує 6 видів цієї культури, з них найбільш поширеними є рижій посівний ярий та рижій озимий. Ярий рижій — самозапильна рослина, що має тонке, розгалужене та слабо опушене стебло. Озимий рижій за морфологічною будовою дуже близький до рижію ярого.

В насінні рижію міститься 25-46% олії,в якій переважають полінасичені жирні кислоти: лінолева (близько 20%) та ліноленова (близько 32%). Олію рижію використовують для виготовлення оліфи, лак, у миловарінні та для отримання біодизеля. Собівартість олії рижія нижча від ріпакової. Це пояснюється тим, що під цю культуру не потрібно вносити дорогих мінеральних добрив і,так як у посівах рижію практично немає шкідників і хвороб, вони не потребують хімічного захисту.

Посівна площа рижію в Україні займає майже 3% всіх олійних культур. Вирощують рижій переважно у північній частині лівобережного Лісостепу, проте В Україні його можна вирощувати в усіх ґрунтово-кліматичних зонах. Вегетаційний період ярого рижію складає 65-90 днів. Він належить до рослин довгого дня. Короткий вегетаційний період дає змогу ефективно використовувати запаси вологи й формувати врожай за рахунок опадів, що випадають у період вегетації. Після збирання рижію можна вирощувати інші культури. Часто рижієм пересівають і підсівають загиблі або зріджені озимі посіви, а також його використовують як проміжну та післяжнивну культуру.

Рослини рижію невибагливі до ґрунтів, проте при вирощуванні на важких глинистих ґрунтах він може знижувати схожість через утворення ґрунтової кірки. Насіння проростає при 1°С. Рослини можуть витримувати весняні приморозки до -10°С. В період вегетації рижій малочутливий до посухи. Найкращими попередниками для рижію є озимі та ранні ярі зернові та просапні культури, особливо картопля, льон, кукурудза, цукрові буряки, овочі, баштанні.
Сіють рижій у ті самі строки, що і ранні ярі культури, як суцільним способом, так і широкорядно. Оптимальна норма висіву — 2–4 кг/га, за суцільного посіву — 10–12 кг/га. Рижій збирають роздільно або прямим комбайнуванням, скошені валки після підсихання обмолочують. Сучасні сорти рівні за строками дозрівання. На сильно забур’янених площах проводять десикацію. Відразу після збирання очищують від домішок зелених частин і соломи та підсушують.