Септоріоз зернових.

Июнь 2, 2016
712 переглядів

Температура повітря та затяжні дощі сприяли розвитку септоріозу на посівах зернових. Збудником хвороби є гриби роду Septoria. Хвороба вражає багато видів рослин, проте найбільш розповсюдженими та шкодочинними є септоріози злаків.
Зараження здійснюється пікноспорами, що поширюються повітряно-крапельним шляхом. Зимує грибниця і пікноспори на рослинних рештках, падалиці та бур’янах. Також важливим джерелом інфекції є насіння.

Ознаки захворювання можна виявити починаючі з фази сходів-кущення. На листках з’являються зеленувато-сірі, білі або жовтувато-бурі плями неправильної форми, округлі або витягнуті уздовж жилок, всередині вони світлішають. На них утворюються чорні крапки — це пікніди гриба. Поступово плями починають зливатись і охоплювати частину або весь листок, в результаті чого він починає передчасно засихати.

На стеблі хвороба проявляється під час дозрівання у вигляді бурих розпливчастих плям, пікніди на них утворюються рідко. На кінцях колоскових лусочок плями темно-бурі або темно-фіолетові. Пізніше вони починають світлішати, на них з’являється велика кількість пікнід у вигляді чорних крапок. З колоскових лусок хвороба переходить на зерно.

Якщо встановлюється суха погода, на септоріозних плямах пікніди можуть довго не утворюватись. Іноді вони не мають типового чорного або темно-коричневого забарвлення, тому їх важко виявити. Залежно від сорту, гідротермічних умов ознаки хвороби можуть сильно варіювати.

Гриби роду Septoria здатні самостійно еволюціонувати, що дозволяє зберігати стабільність та життєздатність виду. Затяжний дощ повністю звільняє пікніди від спор. Також поширенню пікноспор можуть сприяти комахи та інші випадкові чинники. Звільнення аскоспор з Перітеціі також можливо тільки під час дощу. Процес цей може тривати кілька місяців. Вивільнені аскоспори можуть переноситися на декілька кілометрів.

На розвиток септоріозу має суттєвий вплив технологія вирощування сільськогосподарських культур. Так, одностороннє внесення азотних добрив в 3-4 рази збільшує чутливість рослин до інфекції. Мінімальний обробіток ґрунту сприяє збереженню збудника інфекції. Застосування гербіцидів, особливо збільшенні норми та пізні строки їх внесення, також підвищують чутливість рослин до септоріозу.

Для боротьби з септоріозом зернових потрібно проводити наступні заходи:

• вирощувати стійкі сорти;

• приорювати пожнивні залишки та знищувати падалицю;

• дотримуватись сівозміни;

• дотримуватись оптимальних строків та норм висіву насіння;

• вносити повне мінеральне добриво з мікроелементами (марганець, бор, мідь);

• обробка насіння протруйниками;

• обробка посівів фунгіцидами.