Забезпеченість господарств агросектору технікою. Реалії сьогодення та чого очікувати у майбутньому.

Техніка завжди була дуже важливим питанням для селянина. Адже добрий інструмент гарантує вчасне та якісне виконання польових робіт та, як результат, отримання запланованого врожаю і, відповідно, певного прибутку.

Останніми роками в Україні забезпечення сільгоспвиробника технікою перебуває у катастрофічному стані. Адже більшість технічних засобів знаходяться у стані морального та фізичного зношення. На сьогоднішній день зношеність техніки в агрогосподарствах складає біля 85% та її динаміка перевищує динаміку оновлення. Технопарки більшості господарств потребують оновлення. Нині спостерігається негативна тенденція щодо зменшення кількості тракторів у сільському господарстві і, як наслідок, зростає навантаження на один трактор.

Внутрішня політична криза, що спричинила глибоку економічну, істотно скоротили можливості сільгоспвиробників купувати нову техніку. Проте аграрії розуміють, що майбутнє за технологіями і прагнуть оптимізувати виробничі процеси. Нині в Україні існує дуже великий відкладений попит на сучасну сільськогосподарську техніку.

Що ж сьогодні пропонує сучасний ринок сільськогосподарської техніки виробнику сільськогосподарської продукції?

Вітчизняне сільгоспмашинобудування тривалий час знаходилося у стані спаду виробництва і було не здатним забезпечити значні його обсяги  та відповідну якість. В нашій аграрній державі тільки одне підприємство здатне виробляти комбайни та  лише декілька заводів здатні збирати трактори, що мінімум на 20 % складаються з імпортних складових.  Зрозуміло, що  техніка, яку пропонує вітчизняне сільгоспмашинобудування, є дешевшою порівняно з імпортною. Проте сільгоспвиробники не поспішають її купувати, надаючи перевагу імпортній.

«На сьогодні українці витрачають близько 10 млрд. грн. на придбання різної сільгосптехніки, і з них тільки 1,5 млрд на техніку, що виробляється в Україні» — відзначив прем’єр-міністр України В.Гройсман в одному з інтерв’ю.

В свою чергу, в останні роки в Україні спостерігався активний розвиток дилерських мереж багатьох світових виробників техніки, таких як John Deer, CLAAS, AGCO тощо. До того ж  деякі з них принесли новий рівень продажу й обслуговування техніки, встановивши високі американські та європейські стандарти сервісу.

Більшість компаній залучаючись підтримкою фінансових установ, пропонують купувати сільськогосподарську техніку на вигідних умовах за спеціальними програмами. Серед них і компанія  «Імперія-Агро», яка пропонує своїм клієнтам якісну вітчизняну і зарубіжну техніку відомих виробників. Крім того, компанія має власну торгову марку «Імперія-Техно», під брендом якої випускаються обприскувачі, глибокорозпушувачі та культиватори. На початку року компанією було укладено договір про співпрацю з ПАТ «КРЕДОБАНК» та лізинговою компанією «Альфа-Лізінг». На часі підписання договорів ще з трьома фінустановами.

Політична та економічна ситуація, що склалися в Україні в останні роки сприяли росту імпорту вживаної техніки. Проте дія 10%-го мита обмежила попит на таку техніку. До того ж, імпортна вживана техніка має дорожчу  комплектацію, а тому така техніка старше 5 років не є конкурентоспроможною.

В цілому, нинішня ситуація з технічним забезпеченням, що склалася в аграрному секторі потребує державної підтримки та невідкладних організайно-економічних заходів.

Виробництво української сільськогосподарської техніки потребує інвестицій.

Українське сільгоспмашинобудування має великий потенціал. Ми маємо всі умови для його розвитку – зручні технічні території, висококваліфіковані кадри, стабільний попит. Проте вітчизняному виробнику сільськогосподарської техніки не вистачає інвестицій. Перспектива для них існує тільки в кооперації з провідними світовими виробниками.

«Минулий рік показав, що український ринок машинобудування має великий потенціал, проте йому не вистачає інвестиційної підтримки. Мова йде про інвестиції як  у заводи, так і у технології. А це – значний поштовх для розвитку всього агропромислового комплексу України» — зазначив Міністр агрополітики та продовольства Тарас Кутовий під час інтерв’ю на масштабній міжнародній виставці, що проходила з 15 по 17 лютого в «КиївЕкспоПлаза».

Як держава  підтримуватиме вітчизняного виробника сільськогосподарської техніки?

Нині в Україні існує більше 40 підприємств, які виробляють гідну сільгосптехніку, проте потребують підтримки.

«Наше завдання, щоб гарна техніка вироблялася саме в Україні у співпраці зі світовими виробниками», — зазначив Міністр.

Саме тому, в цьому році Мінагрополітики започаткувало програму підтримки національного виробника сільськогосподарської техніки. У лютому місяці на засіданні Кабінету Міністрів було схвалено рішення щодо компенсації вартості української сільськогосподарської техніки та обладнання у розмірі 15%.  Але 1 березня, під час засідання Кабінету Міністрів України, компенсація за придбання сільгосптехніки українського виробництва було збільшено з 15% до 20%. Запропонована підтримка у 20% буде діяти у 2017 році для підприємств, які мають ступінь локалізації 35%, у 2018 — 45%, у 2019 — 55%, у 2020 — 60%.

Як це працюватиме?

Щоб отримати компенсацію за техніку виробнику необхідно подати заявку та підтверджуючі документи про придбання техніки до державного банку. Мінагрополітики, після отримання всіх відповідних документів, протягом місяця перераховує кошти державному банку, який, в свою чергу, в одноденний термін компенсує сільгоспвиробнику 20% від вартості придбаної техніки без ПДВ.

Відповідною комісією при Мінекономрозвитку буде створено перелік техніки та виробників, на які буде поширюватися дія компенсації вартості.